Image

Saturday, 9th Aug 2003

95th Championship Show

Judges
Mrs Kari Granaas Hansen (Norway) - Breed
Mrs Barbara Kilworth - Property & Perpetual Classes
Mrs Helen Evans - Junior Handlers

Best in Show - CH CORSAIR DOULTON BLUE (imp NZ)
Runner Up Best in Show - CH GLENAYDEN TWILIGHT

Opp. Sex to R/up in Show GRD CH DOULTON TOTAL TAKEOVER
Baby in Show GLENBRIAR FREDDY KRUGGER
Minor in Show GLENAYDEN DANCE IN TIME
Puppy in Show RYANGAYE RHYTHM N TIME
Junior in Show ROYONI RISE N SHINE
Intermediate in Show RYANGAYE RHYTHM N SOUL
Aust. Bred in Show CH GLENAYDEN EDGED IN GOLD
Open in Show CH CORSAIR DOULTON BLUE (imp NZ)

Dogs: AOC Dogs: SOLID
Class 1 Baby Class 1 Baby
Glenbriar Freddy Krugger McFadden Lachlana Luvth Nitelife Shepherd
Lachlana Howzat Shepherd Bathgate The Clansman Douglas
Cleemist Armani Hatherly/Drekovic
Class 2 Minor Class 2 Minor
Lehearn Time Machine Corbett
Royoni Time Walk Bruno/Fon
Class 3 Puppy Class 3 Puppy
Ryangaye Rhythm N Time Glenayden
Lehearn AsTimeGoes By Flynn
Braycharm Soul Revival Bray,
Class 4 Junior Class 4 Junior
Northcoate Time Machine Love/Hutt/Zucker Beaulorien Pot Of Gold Beaulorien
Bolwarra Silver Jubilee Markotany
Winterstale Five Live (imp UK) Bellamy
Class 5 Intermediate Class 5 Intermediate
Ch Royoni He's True Blue Royoni Ch Sunlore Winter Classic Flynn/Corbett
Ch Ryangaye Rhythm N Blues Hayman
Ch Lachlana Cop It Sweet Shepherd
Class 10 Aust Bred Class 10 Aust Bred
Ch Glenayden Edged In Gold Glenayden Ch Clarevale Philadelphia Spencer/Gotch
Ch Tarrendale Tickle Me Erni Harm
Kistenwales Time Twister Catley
Class 11 Open Class 11 Open
Gd Ch Doulton Total Takeover Job Gd Ch.Kebarlea Kold Gold Love/Hut
Ch Royoni Ahead In Time Royoni D Ch.(T) Crozier Engage Jhon Luc ET Smith/Vincent
Gd Ch Cobalt DragonHart Bruno

CHALLENGE DOG: GRD CH DOULTON TOTAL TAKEOVER
RESERVE CHALLENGE DOG: CH GLENAYDEN EDGED IN GOLD


Bitches: AOC Bitches: SOLID
Class 1a Baby Class 1a Baby
Lachlana That's Magic Shepherd Voyelle Katbaloue Flynn
Cleemist Laura Ashley Drekovic Voyelle Da Ja vu Ross
Sunlore Stars N Hearts Davidson Voyelle Autumn Leaves Smith
Class 2a Minor Class 2a Minor
Glenayden Dance In Time Glenayden
Rosbevann Regency Fling Emerton
Royoni She's True Blue Royoni
Class 3a Puppy Class 3a Puppy
Doulton Lavender Blue Job/Jones Ryangaye Rhythm n Jazz Harm
Amscel Short N Sweet Cordwell/Corbett Sunlore Summer Classic Flynn
Runcorn Hot Cinders Ryan Bathgate Life Is Bliss Douglas
Class 4a Junior Class 4a Junior
Royoni Rise N Shine Royoni Royoni Black Is Back Royoni
Kenbey Something Special Morden Voyelle Silhouette Ross/Corbett/Flynn
Ch Cleemist The One An Only Drekovic
Class 5a Intermediate Class 5a Intermediate
Ch Glenayden Dance In Time Glenayden Ryangaye Rhythm N Soul Glenayden
Bolwarra Belle O'th Ball Markotany Bathgate Sweet Charity Douglas
Royoni Rise N Shine Royoni
Class 10a Aust Bred Class 10a Aust Bred
Ch Glenbriar Total Twist McFadden
Glenbriar Oops McFadden
Amscel Surprise Surprise Cordwell/Flynn
Class 11a Open Class 11a Open
Ch Corsair Doulton Blue (Imp NZ) Jones/Job Ch Yunbeai Maple Leaf Douglas
Ch Glenayden Twilight O'Keefe Ch Lehearn Serena Corbett
Ch Glenayden Total Twist McFadden

CHALLENGE BITCH: CH CORSAIR DOULTON BLUE (Imp NZ)
RESERVE CHALLENGE BITCH: CH GLENAYDEN TWILIGHT


PROPERTY CLASSES

BEST HEADED Royoni He's True Blue
BEST GAITED Grd Ch Cobalt Dragonhart
BRACE Ryangaye Rhythm N Jazz & Ryangaye Rhythm N Soul
BREEDERS TEAM Gaye Allen - Ryangaye
PROGENY Ch Royoni Ahead In Time & 8 progeny
MERRIEST Ryangaye Rhythm N Soul


JUNIOR HANDLER CLASSES

Toddlers 7 < 10 yrs 10 <13 yrs 13 <18yrs
1st Sarah Knight 1st Kristy Bargallie 1st Jane Crichton 1st Amy Corbett
2nd Adam Knight 2nd Ashley Drekovic
3rd Melissa O'Brien


© COCKER SPANIEL SOCIETY of NSW Report Errors and Omissions

Site by Collective Experience