Image

Saturday, 7th August 2004

97th Championship Show

Judges
Mr. Colin Walker (NZ) (Breed)
Mrs C Butler (Property Classes)

Best In Show - CH RYANGAYE RYTHMN N TIME
Runner Up Best In Show - CH LACHLANA FANCY THAT

Opp. Sex to R/up in Show CH CLEEMIST MAD MAX
Baby in Show LEAHEARN THE PHANTOM
Minor in Show ROYONI TIMELESS TRAVELLER
Puppy in Show SAGAPORE TEXAS TEA
Junior in Show BRAYCHARM CHINA BLUE
Intermediate in Show CH RYANGAYE RYTHMN N TIME
Aust. Bred in Show CH LACHLANA FANCY THAT
Open in Show CH CLEEMIST MAD MAX

Dogs: AOC Dogs: SOLID
Class 1 Baby Class 1 Baby
Braycharm Cruise Control Bray Lehearn The Phantom Flynn
Waratah Aint No Stopn Us East
Bolwarra Wild Card Markotany,
Class 2 Minor Class 2 Minor
Royoni Timeless Traveller Royoni Bolwarra Over Exposed Markotany
Rosbevann Rising Moon Emerton
Watersmeet Watermark Emerton
Class 3 Puppy Class 3 Puppy
Rosbevann Real Starlight Emerton Sagapore Texas Tea East
Emerton Sagapore Texas Tea East Brightleaf Kobi Evans
Class 4 Junior Class 4 Junior
Bennadale Border Raider Musty no entry
Cleemist Fortune Hunter Drekovic/McFadden
Cleemist Armani Hatherly
Class 5 Intermediate Class 5 Intermediate
Ch Ryangaye Rythmn N Time Glenayden no entry
Ch Braycharm Soul Revival Bray
Royoni Time To Shine Bargallie
Class 10 Aust Bred Class 10 Aust Bred
Ch Royoni Ahead in Time Royoni no entry
Brightleaf Riverdance Musty
Ch Kenbey Play Boy Markotany
Class 11 Open Class 11 Open
Ch Cleemist Mad Max Drekovic Ch Sagapore Black Gold East
Ch Royoni He's True Blue Royoni Ch Brightleaf The Leprechaun Musty
Ch Ryangaye Rhymn N Blues Hayman DCh(T) Crozier Engage Jhon Luc CDX ET Smith

CHALLENGE DOG: CH RYANGAYE RYTHMN N TIME
RESERVE CHALLENGE DOG: CH CLEEMIST MAD MAX

Bitches: AOC Bitches: SOLID
Class 1a Baby Class 1a Baby
Lehearn Blue By Design Flynn Barbet Who's Laughing Now Woodward
Barbet Bluebird Woodward Brightleaf Bound In Red Brightleaf
Brightleaf Light Snow Brightleaf
Class 2a Minor Class 2a Minor
Glenayden On Ice Glenayden no entry
Watersmeet Heartbreaker Emerton
Melark True Mystery Bargallie
Class 3a Puppy Class 3a Puppy
Royoni Watch This Royoni no entry
Cleemist Fortune Teller Drekovic
Lizbeck China Doll Royoni
Class 4a Junior Class 4a Junior
Braycharm China Blue Bray Voyelle Autumn Leaves Smith/Vincent
Tarrendayle Moment N Time Harm-Dennis Kaybow Discovery Ranger Kaye
Melark Mystical Time Bargallie
Class 5a Intermediate Class 5a Intermediate
Ch Glenayden Dance In Time Glenayden Ch Voyelle Silhouette Ross/Flynn/Corbett
Bolwarra Belle O'th Ball Markotany Bathgate Life is Bliss Douglas
Royoni Rise N Shine Royoni
Class 10a Aust Bred Class 10a Aust Bred
Ch Cleemist The One An Only Drekovic Ch Lachlana Fancy that Shepherd
Bennadale Leading edge Musty
Crozier Tasha Yar Smith/Vincent
Class 11a Open Class 11a Open
Ch Bolwarra Dancethniteaway Markotany Moolarben Jazz Walz Todkill
Ch Glenayden Twilight Glenayden
Ch Glenbriar Total Twist McFadden

CHALLENGE BITCH: CH LACHLANA FANCY THAT
RESERVE CHALLENGE BITCH: CH BOLWARRA DANCETHENITEAWAY


PROPERTY CLASSES

PROGENY - Ch Brightleaf Blue Drapes
BEST GAITED - Moolarben Jaz Walz
STRIPPED DOWN - Ch Barbet Dirty Deeds - Woodward


PERPETUAL TROPHIES

BEST BLUE ROAN DOG - Ch Ryangaye Rythmn N Time
BEST BLUE ROAN BITCH - Ch Bolwarra Dancetheniteaway
BEST BLACK/WHITE & TAN OR TRI DOG - Watersmeet Watermark
BEST TRI BITCH - Lizbeck China Doll
BEST BLACK & WHITE DOG
BEST BLACK AND WHITE BITCH - Melark Affair to Remember
BEST SOLID - Ch Lachlana Fancy That
BEST SOLID CHAMPION - Ch Lachlana Fancy That
BEST BLACK DOG - Lachlana Luvethe Nightlife
BEST BLACK BITCH - Ch Lachlana Fancy That
BEST GOLD DOG - Ch Brightleaf The Leprechaun
BEST GOLD BITCH - Voyelle Autumn Leaves


JUNIOR HANDLER CLASSES

Toddlers 7 < 10 yrs
Erin Bray
Travis Musty

10 < 13 yrs
Alex East
Jesse Woodward

13 < 18 yrs
Ashley Drekovic
Amy Corbett


ADULT HANDLER CLASSES

Under 50's
Megan Rochester
Garry Douglas
Carolyn Corbett

Over 50's
Ron Davies
Ann Ryan
Edna Flynn


© COCKER SPANIEL SOCIETY of NSW Report Errors and Omissions

Site by Collective Experience